Pre rytiera je domovom jeho hrad, zámok alebo kaštieľ, no niekedy aj kúria (dom šľachtica). Hrad by mal byť pohodlný a odolný. Preto je vhodné vystavať hrad na vysokom kopci alebo tak, aby bol obkolesený priekopou. Brána by mala byť chránená veľkými a dverami, padacou mrežou, a ak je okolo hradu priekopa aj padacím mostom. Mal by mať vlastný zdroj pitnej vody, ktorý nepriateľ nemôže otráviť a zásobu potravín na šesť mesiacov obliehania. V múre by mali byť strieľne a prierezy na veži (cimburie) by malo mať klinový tvar, aby obrancovia mohli strieľať ktorýmkoľvek smerom. Veže by mali byť kruhové a nie štvorcové, lebo kruhové neposkytujú nepriateľovi úkryt. Schodiská vo vežiach bývajú zatočené  doľava, aby sa nepriateľovi, bojujúcemu pravou rukou, pri výstupe bojovalo ťažšie.

 

Najstaršie hrady boli postavené z dreva a boli vybudované na vyvýšenom mieste obklopené priekopou. Postaviť ich nebolo až také ťažké, ale o to ľahšie ich zničil oheň. Neskôr boli budované kamenné hrady so štvorcovými vežami, ktoré viac odolávali nepriateľským nájazdom. Keď sa začali výpravy do Svätej Zeme králi si všimli,  že kruhové veže lepšie odolávali strelám katapultov, preto sa začali štvorcové veže meniť na kruhové.

 

TRI NAJODOLNEJŠIE HRADY

1/Hrad Dover v Anglicku bol postavený roku 1170. Keď princ Ľudovít vtrhol do Anglicka v snahe obsadiť trón kráľa Jána, vydržal Dover obliehanie, ktoré trvalo niekoľko mesiacov.

2/Krak des Chevaliers postavený roku 1150. Tento hrad bol vybudovaný križiackou armádou a bolo v ňom miesto pre 5000 vojakov so svojimi koňmi a výzbrojou na celých päť rokov.

3/Mont Saint Michel vo Francúzsku bol postavený v roku 1204 na ostrove na mori a jeho jedinú prístupovu cestu 2-krát za deň zalial príliv. Tento hrad dodnes nikto nedobyl.